Kuchyň - všestranný talent roku 2021

Kuchyň už dávno není jen praktickou funkční místností. Z místa, kde vaříme a jíme, se stal prostor, který musí sloužit více účelům a potřebám. Proto by měl být nejen krásný, ale také flexibilní, ergonomický a praktický a měl by se dát používat různými způsoby.

 

Rozčlenění místnosti

Rozdělte si proto kuchyň na části, z nichž každá má svou specifickou funkci. Vytvoříte tak několik prostorů uvnitř jedné místnosti. Můžete například vytvořit jeden prostor pro vaření, druhý pro práci a třetí pro odpočinek.
 
Nábytek se přitom stává všestrannějším a často ho můžete použít v obývacím prostoru, předsíni nebo domácí kanceláři. Vše, co vypadá jako práce, zmizí za velkými dveřmi. To je výhodné zejména pro menší obytné jednotky, protože když se vaří, jí a bydlí na malém prostoru, uvítáte nábytek, který vám pomůže udržovat pořádek. Mimochodem, mnoho výrobců znovu objevilo servírovací vozík. Ať už je klasický, nebo moderní, splňuje mnoho potřeb v kuchyni a dobře se uplatní i v obývacím prostoru, například jako malý mobilní bar.

 

Všestranné osvětlení

Naplánujte si různé možnosti osvětlení pro různé činnosti. Jasné světlo je ideální pro vaření, ale mělo by se dát ztlumit pro vytvoření  útulnější atmosféry při stolování.

 

Rozvržení kuchyně

Pokud se jedná o kuchyň pro klasické vaření, měli byste věnovat pozornost rozvržení kuchyně nebo uspořádání jednotlivých kuchyňských prostor. Pracovní postupy lze optimalizovat rozdělením kuchyně na jednotlivé kuchyňské zóny „zásobování“, „skladování“, „mytí“, „příprava“ a „vaření a pečení“. Dobrá struktura kuchyně je důležitá, protože usnadňuje provádění každodenních úkonů. Kromě toho můžete těžit z kratších pracovních vzdáleností a výrazné úspory času.

 

Ergonomické montážní výšky

Pro dobrou ergonomii je třeba zohlednit také vybavení kuchyňských skříněk. Z ergonomického a praktického hlediska se doporučuje celá řada detailů, jako jsou nástěnné skříňky s výklopnými dvířky nebo spodní skříňky s plně výsuvnými zásuvkami. Kvalitní vnitřní výbava skříněk, inteligentní kování a příslušenství výrazně zvyšují uživatelský komfort. Optimální využití dostupného úložného prostoru také přispívá ke zjednodušení pracovních postupů.

 

Výškově nastavitelné kuchyňské skříňky

Pokud se v kuchyni pohybuje více různě vysokých osob, zajistí lepší ergonomii výškově nastavitelný kuchyňský nábytek nebo soklový systém s automatickým zdvihem. Pracovní desku pak lze stisknutím tlačítka nastavit do ergonomické výšky. Elektrické nastavení výšky se doporučuje zejména při plánování bezbariérové kuchyně.

 

Ideální pracovní výška

Pokud trávíte několik hodin týdně prací v kuchyni, měli byste dbát na dobrou ergonomii kuchyně. Ideální pracovní výšku určíte podle výšky vašich loktů. Změřte přitom vzdálenost mezi ohnutým loktem a pracovní deskou. Pokud se tato výška pohybuje mezi 10 a 15 cm, je pracovní výška považována za přiměřenou a při práci můžete pohodlně stát.

 

Níže usazená varná deska

Důležitým ergonomickým místem ve vaší kuchyni je varná deska. Zde se pracovní výška určuje na základě horního okraje hrnce. Proto se pro oblast varné desky často plánuje snížená pracovní deska. Abyste nemuseli držet ruce nahoře, např. při míchání ve vyšších hrncích, doporučuje se pro trvalé odlehčení zad snížit tuto desku o cca 25 cm pod loket.
 
V prostoru mytí nádobí naopak určuje pracovní výšku dno dřezu. Ideální poloha dřezu je vždy nad zvolenou pracovní výškou, optimálně cca 15 cm nad výškou spodní skříňky.

 

 

Trouby, varné desky, chladničky a myčky nádobí

V dnešní době se trouby, mikrovlnné trouby, parní trouby a chladničky často navrhují do výšky, která je pohodlná pro pohled i manipulaci. Není to už dnes žádná vzácnost, protože ergonomické a zdravotní výhody už dávno uznala většina výrobců a projektantů kuchyní. Pro dobrou ergonomii v kuchyni platí: Všechny vestavné spotřebiče, které se často používají, by měly být instalovány do zvýšené polohy. Kromě správného umístění hraje důležitou roli také výběr elektrických spotřebičů.
 
Umístění chladniček do zvýšené polohy je již dlouho standardem. Komfort používání vestavné chladničky integrované do vysoké skříně lze zvýšit jejím vybavením moderním a vysoce funkčním příslušenstvím. V každém případě se doporučuje instalovat do zvýšené polohy odpovídající výšce postavy také myčky nádobí. K tomuto účelu se vyrábějí speciální skříňky. V dnešní době lze myčku nádobí instalovat i do vysokých skříněk.

 

Kuchyňské trendy v roce 2021

Tmavá dvířka skříněk, pastelové tóny a kovové akcenty. K tomu spotřebiče, které pracují automaticky. Kromě toho jsou v letošním roce také všudypřítomná témata zdraví a hygieny nebo plýtvání potravinami.
 
V současné době většina lidí raději nakupuje méně často a pořizuje větší nákupy najednou. Ke kuchyňským trendům v roce 2021 proto patří chladničky a mrazničky s velkým úložným prostorem a co nejefektivnějším řešením vnitřního prostoru. Nové technologie umožňují optimální skladování, které udrží potraviny dlouho čerstvé. Díky inovativním aplikacím pro chytrou domácnost také nikdy neztratíte přehled o obsahu své chladničky.
 
Rovněž hygiena při skladování a přípravě jídel bude v roce 2021 hrát významnou roli. Chladničky a trouby, které se čistí samy, jsou stejně oblíbené jako myčky nádobí, které spolehlivě ničí bakterie.

 

 

Vyhněte se v kuchyni nástrahám pro děti

Jen málokteré místo je pro děti tak vzrušující jako kuchyně. Zvláště v dnešní době, kdy je kuchyně v mnoha rodinách středobodem života. Díky bezpečnostním návykům a opatřením lze riziko dětských úrazů eliminovat.
 

Zdroje nebezpečí jsou především:

 • sporák a horké hrnce
 • trouba
 • rychlovarné konvice a fritovací hrnce s visícími kabely

 

Proto:

 • Rukojeti pánví a hrnců vždy otáčejte dozadu. To znamená, že nevyčnívají přes okraj sporáku a jsou mimo dosah dětských rukou.
 • Přednostně používejte zadní plotýnky. Snížíte tak riziko, že dítě sáhne na horkou desku sporáku nebo shodí hrnec.
 • Pozornost je třeba věnovat také průzoru trouby: Pokud není vyroben z tepelně izolačního skla, lze jej zabezpečit přídavnou akrylovou deskou.
 • Kuchyňské spotřebiče, jako jsou ruční mixéry, rychlovarné konvice, topinkovače, elektrické nože a podobně, stejně jako nože a nůžky, uklízejte vždy ihned po použití.
 • U spotřebičů, které mají své stálé místo v kuchyňské lince, by měly být přívodní kabely položeny tak, aby nepředstavovaly nebezpečí zakopnutí a byly mimo dosah dítěte.
 • Po žehlení nechte žehličku vychladnout na místě bezpečném pro děti.
 • Dvířka velkých domácích spotřebičů (např. myček nádobí) nechávejte vždy zavřená.
 • Vždy uklízejte nákupní tašky. V rukách dětí se plastové sáčky mohou snadno stát životu nebezpečnými hračkami.
 • Čisticí a mycí prostředky skladujte na místě bezpečném pro děti.

 

Tento text byl přeložen z němčiny; 08/2021

 

Použité zdroje mimo jiné:
https://www.schoener-wohnen.de/einrichten/wohntrends/42744-bstr-die-kuechentrends-2020
https://kueche.de/kuechenwissen/kuechentrends/kuechentrends-2021
https://www.kuechen-atlas.de
https://www.kindergesundheit-info.de/themen/sicher-aufwachsen/sicherheit-im-alltag/vorsicht-heiss

 
Fotoqrafie: Shutterstock

Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.

Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.

 

Vyhledávač filiálek

S vyhledávačem filiálek Oberbank najdete rychle a jednoduše tu správnou!

 

Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.