Trendy bydlení v roce 2021

Takto chceme žít

Od začátku epidemie koronaviru trávíme doma více času než kdykoli předtím. To nás vede k zamyšlení nad našimi potřebami v oblasti bydlení a nad nároky, které na něj klademe. Trendy v bydlení pro rok 2021 odrážejí kontrast mezi klidem a zelení obývané lokality a dynamičtějším zařízením interiéru.


Vzhůru na venkov: venkovní prostor nabývá na významu

Ačkoliv již dnes jsou balkony, zahrady a terasy u zájemců o nemovitosti velmi poptávané, v budoucnu se jejich obliba ještě zvýší. „V roce 2020 jsme byli svědky enormního zájmu o venkovní prostor. Například vyhledávání nemovitostí s klíčovým slovem „zahrada“ se v době lockdownu téměř zdvojnásobilo,“ říká Judith Kössner, vedoucí oddělení nemovitostí ve společnosti Willhaben.
 
Vzhledem k větší flexibilitě práce a intenzivnímu vyhledávání zelených ploch se do popředí zájmu dostávají i nové regiony. Kromě dobře dostupných předměstí velkých měst bývají atraktivní i venkovské lokality s vhodnou infrastrukturou.


Rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem v domácím prostředí zaručí flexibilní obytné prostory

Již celý rok jsme nuceni přemýšlet pružněji nejen o pracovním místě, ale také o bytové situaci. Vzhledem k častějšímu pobytu doma (home office) nabývají na významu oddělené prostory, ve kterých lze po delší dobu nerušeně pracovat nebo studovat.
 
„Když je domov nejen místem odpočinku, ale také místem, kde se pracuje a chodí do školy, jsou flexibilní a multifunkční půdorysy nezbytné," říká futuroložka Oona Horx Strathern. Vzhledem k tomu, že se byty v posledních letech z cenových důvodů stále zmenšují, je navíc zásadním faktorem multifunkční využití místností. Flexibilní nábytkové systémy umožňují změnit půdorys a oddělit nebo otevřít místnost.
 

Zdravý životní styl: přírodní materiály pro lepší ovzduší

V oblasti zařizování interiérů se schyluje k velké změně. Podle futuroložky Horx Strathern se to projevuje výrazně vyšší návštěvností obchodů pro kutily: „Když jsme každý den sedávali na pohovce, v jednu chvíli nás napadla otázka, z jakého materiálu je vlastně vyroben její potah.“ Kvalita ovzduší v domácnostech může být někdy horší než venku, protože ve výrobcích je obsaženo mnoho toxických látek. Lidé si to začínají uvědomovat a investují do zdravého a udržitelného nábytku.
 
Nábytek z místních dřevin a nábytek s dlouhou životností vytlačuje levná provizorní řešení. Příroda vstupuje do interiéru v podobě mramorových nebo terazzo stolů, lampy a doplňky mohou být vyrobeny z proutí nebo ratanu.

Poutavé dekorace

Zvláště v krizi, která nás v mnoha ohledech nutí k odpočinku, může náš domov mít klidně divočejší ráz. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, jsou veselé a nápadné dekorativní prvky. Výrazné vizuální akcenty, jako zlaté a grafické prvky na stolech nebo konferenčních stolcích, stejně jako barevné akcenty ve formě světlých polštářů nebo barevných obrázků, lze spolu divoce kombinovat.
 
Dobrý pocit umocňují polštáře a přikrývky ze sametu, plyše a buklé, které zdobí pohovky a lavice. Manšestr slaví úspěšný návrat jako materiál současnosti. Měkká tkaná látka s podélnými drážkami dodá obývacímu pokoji stylovou atmosféru sedmdesátých let. Nejen v módě slaví opět úspěch: retro lampy a vintage dekorace jsou trendy a zároveň šetrné k životnímu prostředí.

 

 

Žlutá a šedá: Barevné trendy roku 2021

Kdybyste své pocity a očekávání od nového roku hodili do hrnce s barvou - jaký by byl výsledek? Společnost Pantone tuto výzvu přijala a představila pro rok 2021 hned dvě trendové barvy. Žlutá Illuminating Yellow a šedá Ultimate Gray.
 
"V době přetrvávající nejistoty, kdy lidstvo hledá sílu, jistotu a naději, dodávají energické barevné odstíny odvahu a chuť do života," uvedla společnost Pantone. Žlutá barva Illuminating Yellow je jasná, zářivá žlutá barva, která připomíná sluneční paprsky a dodává nám sílu a naději. Šedá Ultimate Gray je naopak barvou rovnováhy a konzistence. Působí uklidňujícím dojmem a zároveň v kombinaci se žlutou barvou ji nechává ještě více vyniknout. Harmonické duo – zejména pro vlastní domov.

 

Tento text byl přeložen z němčiny; 08/2021

 

Zdroje:
https://www.leadersnet.at/news/47901,das-sind-die-immobilientrends-2021.html
https://www.strathern.eu/de/
https://kurier.at/wirtschaft/immobiz/das-sind-die-wohntrends-2021-es-wird-kuschelig/401149164
https://www.pantone.com/eu/de/color-of-the-year-2021

 

Fotografie: Shutterstock

Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.

Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.

 

Vyhledávač filiálek

S vyhledávačem filiálek Oberbank najdete rychle a jednoduše tu správnou!

 

Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.