Malá kuchyň, ale pozor…!

Tipy pro více místa na malém prostoru

Každý byt, i ten sebemenší, potřebuje kuchyň. Na co si však při plánování musíte dát pozor? Co je třeba zohlednit u malé kuchyně? Máme pro vás tipy, jak z malé kuchyně udělat velkou. Stačí prostě jen myslet směrem do výšky!
 
Pokud máte malou kuchyň, musíte využít prostor, který máte k dispozici. K tomu je nutné kuchyňskou linku zaměřit s přesností na centimetry, aby žádné místo nezůstalo bez využití. Nejlepší je přenechat zaměření kuchyně odborníkovi při zahájení plánování kuchyně. Hned zpočátku tak zohledníte i přípojky elektřiny a vody a rozměry budou dokonale sedět. Jsou to totiž právě přípojky, které určí, kam umístit elektrické spotřebiče nebo dřez.
 
Jedním z problémů malé kuchyně je často nedostatek úložného prostoru. Každý, kdo si pořizuje malou kuchyň, by proto měl předem zvážit, co všechno lze případně uložit v jiných místnostech nebo ve sklepě. Například mrazák můžete umístit do sklepa, odpadkové koše na tříděný odpad mohou najít své místo ve skříni na úklidové prostředky.


Přemýšlejte směrem do výšky

Pokud plánujete malou kuchyň, nezapomeňte, že máte málo místa na šířku. Ale ne na výšku! Kuchyňské skříňky, které sahají až ke stropu místnosti, opticky zvětšují a poskytují dostatek úložného prostoru pro nádobí, zásoby a elektrické spotřebiče, které se používají jen zřídka.

 

Tvar písmene L

V malé kuchyni často nemáte příliš volnou ruku při volbě tvaru. Do kuchyně ve tvaru písmene L nebo rohové kuchyně byste však měli být schopni vše vměstnat a ještě vám zbude místo na vaření, krájení zeleniny a pečení. V ideálním případě by měly být tři nejdůležitější oblasti kuchyně (chlazení, vaření a mytí nádobí) naplánovány blízko sebe, aby se ušetřilo zbytečné přecházení.

 

Pravidlo 60 cm

I v malé kuchyni budete potřebovat dostatek pracovní plochy. Měla by mít alespoň 60 cm, aby bylo dost místa na krájení zeleniny nebo válení těsta. Pracovní plocha by pokud možno neměla být přeplněna malými spotřebiči, jako jsou toustovače nebo mixéry.

 

Dávejte přednost vestavným spotřebičům

Vždy si vybírejte vestavné verze elektrických spotřebičů. U myčky nádobí, ledničky a trouby je to samozřejmost. Jako vestavné spotřebiče jsou k dispozici také mikrovlnná trouba nebo plně automatický kávovar. Ušetříte tak místo, které můžete využít jako pracovní plochu.

 

 

Kuchyňské skříňky se zásuvkami

Skříňky s výsuvy místo dvířek poskytují dostatek úložného prostoru. Díky přístupu z obou stran dosáhnete na veškeré kuchyňské náčiní pouze jednou rukou. Jsou k dispozici jako klasické vysoké lékárenské skříňky nebo jako spodní skříňky s plně výsuvnými pojezdy nebo vnitřními výsuvy. Využijte ale také rohy: Instalací otočných karuselů získáte další úložný prostor, který by jinak zůstal nevyužitý.

 

Skládací jídelní stůl

Jídelní stůl chytře zabudovaný do stěny nabídne více prostoru v kuchyni. Můžete tak vařit společně, a když je vše hotovo, kuchyně se promění v útulnou jídelnu.


Triky s dveřmi

Posuvné skleněné dveře nejen dobře vypadají, ale v porovnání s klasickými dveřmi také ušetří spoustu místa. Díky volnosti pohybu působí místnost také mnohem otevřeněji.

 

Zvětšování prostoru vizuálním klamem

Optického zvětšení prostoru dosáhnete jasnými barvami. Nemusí to ale být hned bílá barva. Všechny světlé barvy, jako jsou krémové nebo pastelové odstíny, opticky zvětšují prostor, zejména pokud jsou zařizovací předměty, jako kuchyňské skříňky nebo kuchyňská linka, v podobně světlých tónech jako výmalba.
 
Podle situace v místnosti však mohou být pro dosažení požadovaného optického klamu vhodné i tmavší odstíny. Platí jediné pravidlo: Barva stěn by měla být v kontrastu se skříňkami a pracovní deskou výrazně světlejší a působit přátelsky. Místnost se tak směrem nahoru opticky zvětšuje a především působí příjemným otevřeným dojmem.


Nešetřete na osvětlení

Pro optimální vybavení malé kuchyně hraje důležitou roli také osvětlení. Kromě stropního světla byste měli pracovat také s bodovými světly LED nebo světly pod skříňkou. Nejenže to vytváří elegantní atmosféru, ale pracovní plochy pod nástěnnými skříňkami jsou také optimálně osvětlené.


Lakovaná a lesklá dvířka

Leská dvířka kuchyňských skříněk odrážejí světlo a zrcadlí obraz kuchyně. Díky zrcadlení se zdá být kuchyň větší a otevřenější.
 
Bonbónek na závěr: Jsou-li k tomu vhodné stavební podmínky, zvažte otevření kuchyně směrem do obytného prostoru. Toto řešení působí prostornějším dojmem, ale vyžaduje větší pořádek a předpokládá výkonnou digestoř a tiché spotřebiče. Otevřená kuchyň může být také snadno doplněna pultem, který plní funkci jídelního koutu a zároveň slouží k rozčlenění prostoru v místě, kde dříve stála příčka.

 

Tento text byl přeložen z němčiny; 11/2021

Zdroje:

https://www.kuecheco.at/inspiration

https://www.schoener-wohnen.de/einrichten/40331-bstr-kleine-kuechen-tipps-fuer-mehr-stauraum

https://kueche.de/kuechenwissen/kuechenplanung/kleine-kueche/#c1253

 

Fotografie: Shutterstock

Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.

Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.

 

Vyhledávač filiálek

S vyhledávačem filiálek Oberbank najdete rychle a jednoduše tu správnou!

 

Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.