5 tipů pro plánování nákladů na novostavbu nebo rekonstrukci

Dobrý plán je totiž polovina úspěchu

Většina lidí má ráda překvapení. Ale ne, když jde o peníze. Každý, kdo se pustí do novostavby nebo rekonstrukce, musí dobře počítat. Celková cena se skládá z velkého množství nákladových položek. Kdo si přitom něco přikrášlí nebo na něco zapomene, ten narazí. Detailní management stavebních nákladů pomáhá udržovat přehled.
 
Expertka Oberbank Jasmina Karabasic
z oddělení pro privátní klientelu je toho názoru, že přesný výpočet nákladů je sice časově náročný, ale rozhodně se vyplatí, protože: „Přesné plánování nákladů v první řadě zabrání jejich překročení. A o to přeci jde. Když máte jasno ve všem, co potřebujete a chcete (od sklepa po bazén nebo designovou kuchyni), pak díky plánu nákladů hned víte, jestli si tato přání můžete dovolit."

 

1. Přizpůsobte své potřeby a přání rozpočtu. Nedočkáte se tak nepříjemného překvapení! Proto:

 • vyžádejte si rozpočet nákladů: Díky rozpočtům nákladů od různých stavebních firem si můžete předem udělat představu o tom, kolik by jednotlivé investice přibližně stály, a vyhnout se tak případným chybným odhadům.
 • Porovnáním cen se navíc ujistíte, že platíte obvyklou cenu.
 • Nešetřete na nesprávné místě! Pokud již dnes víte, že budete jednou muset něco „udělat" se střechou nebo okny, pak musíte tyto výdaje zohlednit již nyní.
 • Zamyslete se nad tím, jak důležité jsou pro vás exkluzivní materiály. Například mramorová podlaha nebo kamenná deska na kuchyňském ostrůvku?
 • Mějte na paměti, že si do nového domova nechcete brát všechen "starý" nábytek. Naplánujte si proto rozpočet i na tyto věci.
 • Informujte se na obecním úřadě o poplatcích za připojení k inženýrským sítím (často jsou spojené s dalšími náklady).

2. V rozpočtu počítejte s rezervou 10 %

Jasmina Karabasic obecně radí pracovat s fixními rozpočty – lze tak lépe kalkulovat, i když to vyžaduje disciplínu. Zkušenosti však ukazují, že je dobré počítat s 10% rezervou, protože se vždycky něco vyskytne.


3. Projděte si kontrolní seznam Oberbank

 • Co chci? Nastavte si priority.
 • Jak chci stavět/rekonstruovat? Kladu důraz na ekologickou stavbu/rekonstrukci?
 • Chci mít nízkoenergetický dům, a co kvůli tomu musím zvážit?
 • Jak velký má být dům? Chci sklep, nebo ne? Co chci rekonstruovat?  
 • Jakou částkou se chci sám podílet na stavbě/rekonstrukci domu?
 • Jsou zapotřebí náklady na zasíťování pozemku? Informujte se!
 • Zohledněte vedlejší stavební náklady: architekt, stavební povolení, spotřeba elektřiny, statik.
 • Udělejte si jasno v tom, jak probíhá stavba domu. Které fáze stavby jsou důležité?
 • Nezapomínejte na výkopy základů nebo terénní úpravy!
 • Domluvte si schůzky s různými stavebními firmami a podrobně se informujte o jednotlivých krocích.
 • U firem se zaměřte nejen na cenu, ale také na jejich spolehlivost.
 • Započítejte také návrh kuchyně a náklady na zařízení interiéru.

 

 

4. Započtěte náklady na stěhování

Stěhování je vhodnou příležitostí, jak se zbavit starých věcí a nakoupit nové. To je spojeno s dalšími náklady. Možností, jak se přestěhovat, je celá řada: od levné varianty se zapojením vlastního vozidla až po komfortní se zabalením, montáží a vybalením, které zajistí stěhovací firma.

5. V neposlední řadě: často podceňované venkovní prostory

Pěkný dům vypadá ještě lépe, když je orámován vhodným venkovními prvky. K nim patří garáž nebo přístřešek pro auto, příjezdová cesta, květinové záhony, stromy, oplocení a brána. Venkovní prvky se často při sestavování rozpočtu podceňují. Zemní práce jsou zpravidla relativně drahé. Pokud se musí znovu nanést i vrchní vrstva půdy, budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Na seznamu vašich přání je možná i zastřešená terasa a zahradní domek. V některých případech bývá vhodné svá přání odsunout na později a začít skromněji. Pro první léto určitě postačí venkovní posezení se slunečníkem namísto kryté terasy. Další výhoda pozvolného postupu: Každý rok se můžete na zahradě těšit z nové atrakce a mít před očima další cíl.

 

Tento text byl přeložen z němčiny; 08/2021

Fotoqrafie: iStock

Portrait Jasmina Karabasic

 

Jasmina Karabasic

Expertka Oberbank

Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.

Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.

 

Vyhledávač filiálek

S vyhledávačem filiálek Oberbank najdete rychle a jednoduše tu správnou!

 

Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.