Při výměně oken přemýšlejte

Vpusťte dovnitř světlo, vzduch a slunce! Nová okna dodají prostoru nejen novou tvář, ale mohou také ušetřit spoustu energie. Ještě předtím je však dobré zvážit několik věcí, které je třeba při výměně oken zohlednit.
 
Podle studie německé energetické agentury „dena“ mohou opatření vedoucí k lepší tepelné izolaci ušetřit více než tři čtvrtiny spotřeby energie. Důležitým faktorem jsou zejména okna. V průměru jimi z domu uniká asi 25 až 30 procent tepla.

 

Kdy je třeba vyměnit okna a jak to zjistit?

V tomto případě byste měli uvažovat o výměně. Nejpozději však tehdy, když okny táhne nebo zatéká. V neposlední řadě proto, že tím můžete ušetřit náklady na vytápění.
 
Schopnost tepelné izolace stavebního materiálu určuje jeho součinitel prostupu tepla (hodnota U). Čím je hodnota nižší, tím nižší je tepelná ztráta. U různých typů oken proto porovnávejte hodnoty U a nechte si poradit.  
 
Výměnu oken lze v dnešní době provádět rychle a čistě, aniž by to obyvatele jakkoli omezovalo. V závislosti na požadavcích se ale neobejdete bez poctivé práce kvalifikovaných řemeslníků. Okna lze při rekonstrukcích zpravidla měnit kdykoli během roku, tedy i v zimě. Vzhledem k tomu, že po demontáži starého okna se otvor ve stěně opět rychle uzavře novým oknem, nedojde k přílišnému ochlazení bytu nebo domu. Po přišroubování okna se otvor ve zdivu utěsní izolační PU pěnou.

 

Tipy pro bezproblémovou montáž oken

 • Při demontáži starých oken a jejich likvidaci je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pokud demontáž provádí okenářská firma, ujistěte se, že používá nejmodernější nářadí, které snižuje prašnost.
   
 • Odstraňte nábytek, který se nachází přímo před pracovním prostorem. Kromě toho byste měli veškerý nábytek v místnosti chránit před prachem malířskou zakrývací fólií.
   
 • Zajistěte přívod elektrické energie.
   
 • Před zahájením prací je důležité společně s montážní firmou projednat a stanovit přesný postup.
   
 • Podlahy a chodníky obvykle montéři oken zakrývají. Dohlédněte na to, aby instalaci prováděl kvalifikovaný montér.

 

 

Profesionální výměna oken rychle a bezpečně

Okenářská firma přijede okna zaměřit, poté je nechá přesně na míru vyrobit a v rodinném domě je všechna namontuje během jednoho až dvou dnů. Pro trvalou kvalitu instalace oken je naprosto zásadní jejich napojení na zeď domu. Dnes existuje široká nabídka profilů, lamel a izolačních materiálů, které zaručují dokonalý výsledek a na kterých by se nemělo šetřit.

 

Které okno je to "správné"?

Nákup oken není každodenní záležitost. Proto platí: Věnujte dostatek času výběru optimálních oken (pro novostavbu i rekonstrukci) a rozhodněte se pro řešení, které nejlépe zapadá do vašeho konceptu bydlení.

Funkce určuje formu

I na jednom domě lze obvykle spatřit celou škálu dostupných typů oken. Která z nich použijete, závisí na jejich různých funkcích pro celkovou koncepci vašeho domu: Pro obytná podkroví jsou obvykle standardem vyklápěcí střešní okna. Do obytných místností s přístupem na balkon nebo terasu se hodí zejména velké posuvné dveře. Ty mají i další výhody: Propouštějí více slunečního záření, a poskytují tak dostatek denního světla a vyšší tepelný výnos. V ložnicích, dětských pokojích a kuchyních se většinou používají klasická okna. Pro sklepy a pomocné místnosti, které nejsou využívány jako obytné, jsou vhodná levná výklopná okna z plastu s izolačním sklem. Pokud je však sklep vytápěný a slouží jako rozšířený obytný prostor, měla by být i zde instalována moderní okna s tepelně izolačním sklem.

 

Okenní rámy určují vzhled a odolnost oken

Okenní rámy jsou většinou vyrobeny ze dřeva, plastu nebo hliníku. K dispozici jsou také kombinace materiálů. Dřevo jako tradiční materiál vykazuje vysokou tepelnou izolaci a je šetrné k životnímu prostředí. Nicméně budete muset okna jednou za pár let natřít. Plastová okna jsou výrazně levnější, ale při extrémních výkyvech teplot se mohou deformovat. Tomu lze zabránit instalací ocelového profilu. A konečně, hliníková okna jsou velmi odolná proti povětrnostním vlivům a mají dlouhou životnost, ale jedná se o vyšší cenové kategorii. Výrobci oken nezřídka nabízejí také kombinaci: hliníkový plášť zvenčí a dřevo zevnitř.

 

Tento text byl přeložen z němčiny; 10/2021

Zdroje:

https://www.dena.de/themen-projekte/energieeffizienz/gebaeude/bauen-und-sanieren/sanierungsmassnahmen-und-energiespartipps/
https://www.fenster-schmidinger.at/vorbereitung-fenstermontage/

 

Fotografie: Shutterstock

Vyhledávač filiálek

S vyhledávačem filiálek Oberbank najdete rychle a jednoduše tu správnou!

 

Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.

Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.

 

Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.