Příliš málo místa? Tak proč nepřistavit patro?

Další generace, nový koníček nebo prostě jen touha po větším prostoru? Díky moderním technologiím a stavebním materiálům dnes již většinou nestojí nic v cestě nástavbě na rovnou nebo šikmou střechu.

 

Zde uvádíme několik kroků, kterými byste se měli řídit, aby se váš vysněný domov stal skutečností:

 

Krok č. 1:  Profesionální projekt

Od začátku vše konzultujte s odborníkem, který prověří vaše nápady z hlediska proveditelnosti a potřeb financování. Volba konstrukčního typu nástavby závisí na celé řadě detailů. K učinění správného rozhodnutí jsou zapotřebí především technické znalosti. Nejprve byste měli vědět, kolik dalšího prostoru skutečně potřebujete. V porovnání s nástavbou může být levnějším řešením také přístavba. Stanovte si předem rozpočet. A promyslete si také časový plán. Při budování nástavby se váš dům na několik týdnů stane staveništěm, poté co se v průběhu prací odstraní stará střecha nebo dokonce zbourají zdi. Možná se budete muset na čas přestěhovat do hotelu nebo k přátelům. A i když jste si přivolali profesionála, stavebníkem jste vy.

 

 

Krok č. 2: O vašem záměru rozhodne statika

Střešní nástavba vyžaduje analýzu současného statického systému. I v tomto případě je třeba, aby odborník rozhodl, zda je nutné zapojit statika. V případě novějších domů jsou statické podklady již k dispozici v archivech stavebních úřadů. To znamená, že základní vlastnosti stávajícího statického systému jsou již známé. Tímto způsobem lze ověřit, zda lze vaše nápady realizovat. U starších budov se někdy před zpracováním projektu otevírají stěny a stropní konstrukce a kontroluje se jejich nosnost.

 

Krok č. 3:  Práva a povinnosti

Doporučuje se vypracovat odborný projekt, jelikož pro střešní nástavbu je obvykle nutné žádat o stavební povolení. Při rozšiřování domu vám pomůže i rychlé nahlédnutí do stavebního zákona: Je třeba dodržovat vzdálenosti, minimální výšky místností, požární bezpečnost a také vlastnosti jednotlivých stavebních částí. Někdy není možné nástavbu vůbec realizovat, protože místní územní plány stanovují  maximální počet podlaží. Právě tak může být v některých obcích předepsán tvar arkýřů nebo oken. Rozhodujícím faktorem pro schválení bývá skutečnost, zda nový záměr zapadá do stávající zástavby v okolí. Architekti a stavební mistři znají právní a technické předpisy a pomohou vám při najímání stavební firmy a stavebního dozoru.

 

Krok č. 4:  Nové dokumenty

Značné výdaje, které by se neměly podceňovat, může někdy představovat rozšíření nebo nové instalace rozvodů elektřiny, vody a kanalizace. Architekt nebo stavební firma mohou v tomto případě rychle rozhodnout, zda lze stávající potrubí a přípojky rozšířit, nebo zda je rozumnější provést kompletní modernizaci. Teprve pak budete vědět, s jakými konkrétními náklady byste měli počítat. Tato opatření musí být rovněž schválena obcí. Po udělení stavebního povolení začíná hledání řemeslníků. Zbývá už jen několik kroků, než si budete moci říct: „Konečně bydlím podle svých představ!“

 

Náš tip: Dřevěná konstrukce jako výhodná alternativa

Pokud není nosnost budovy navržena na větší zatížení, může být nejlepším řešením dřevěná konstrukce. Dřevo má vysokou pevnost při relativně nízké hmotnosti. Ušetříte si tak drahé vyztužování stavby. Dobře izolované dřevostavby navíc splňují požadavky vyhlášky o úsporách energie i při malých tloušťkách stěn. Přestože i v případě dřevostavby budete potřebovat odborníka na statiku a rozvody, existuje řada možností, jak si některé práce na vestavbě provést sami a ušetřit peníze.

 

Tento text byl přeložen z němčiny; 12/2021

Fotografie: iStock

 

Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.

Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.

 

Vyhledávač filiálek

S vyhledávačem filiálek Oberbank najdete rychle a jednoduše tu správnou!

 

Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.