Šikmá nebo rovná střecha?

Tvar střechy je třeba důkladně promyslet

Když se dnes rozhlédnete kolem sebe nebo si prohlížíte obrázky měst, uvidíte v podstatě dva druhy střech: rovnou a šikmou střechu. Tyto dva typy střech se u nás prosadily. Ale jaký typ střechy je vhodný pro můj dům?

 

To je zásadní otázka, kterou si stavebníci musí položit, pokud si chtějí splnit sen o vlastním bydlení. Střecha je "tváří domu" a formuje charakter vašeho domova. Při rozhodování o tvaru střechy hraje důležitou roli také další využitelný prostor, náklady a energetická náročnost. Proto je vhodné se nad touto otázkou včas zamyslet.

 

Flachdach

 

Otázka místa

Šikmá střecha nabízí především jednu věc: Místo. Obyvatelné podkroví je pro každého majitele domu šancí, jak si splnit dávné sny o bydlení. Kromě toho lze do střešní konstrukce zabudovat vikýře nebo výklenky pro střešní okna a střešní terasy. Oproti tomu rovná střecha ponechává pro zvětšení obytného prostoru pouze možnost přístavby ze strany. Rovná střecha může však sloužit také jako terasa.

 

Za nepřízně počasí

Šikmá střecha nabízí velmi dobrou ochranu proti rozmarům počasí: Rozráží vítr, takže je bezpečnější, a dešťová voda i sníh mohou snadno odtékat. U rovných střech může zadržená vlhkost vést k problémům. Obecně totiž platí: Čím větší úhel sklonu střechy, tím lepší odtok. Sklon rovné střechy je minimální, proto je třeba provádět pravidelné kontroly střešních svodů a odstraňovat z nich nahromaděné listí.

 

Steildach

 

Dopad na energetickou náročnost

Jedním z aspektů, který je při výběru tvaru střechy stále důležitější, je vliv na energetickou náročnost domu. Tepelná izolace střechy ovlivňuje energetickou bilanci a je často příčinou zbytečných tepelných ztrát. Rozhodující je přitom nárůst plochy. Rovná střecha se izoluje obzvláště snadno, zatímco sedlová, valbová, stanová nebo mansardová střecha vyžaduje pro dobrou tepelnou izolaci více úsilí.
 
V případě použití fotovoltaických systémů jsou vhodné zejména domy se šikmými střechami. Fotovoltaické nebo solární panely integrované do povrchu střechy harmonicky a bez většího úsilí splynou s vizáží domu. Na rovných střechách však musí být fotovoltaické moduly upevněny tak, aby je nepoškodil ani silný vítr.

 

Jak se liší oba typy střech v pořizovacích nákladech?

Při rozhodování o tvaru střechy hraje samozřejmě roli také finanční hledisko. Cenové rozdíly jsou značné. Rovná střecha je přitom nejlevnější. Náklady na údržbu jsou však vyšší než u ostatních typů střech. Pultové a sedlové střechy mají jednodušší konstrukci, a proto jsou také relativně levné. Valbové střechy patří k nejdražším typům střech vůbec. Jsou však mimořádně robustní a mají vysokou stabilitu. Mansardová střecha má nejnáročnější konstrukci.

 

Naše shrnutí:
Obecně neexistuje žádný nejvhodnější typ střechy. Kromě osobního vkusu je třeba vzít v úvahu i požadavky stanovené územními plány, konstrukci domu, plánované využití podkroví a v neposlední řadě i cenu střechy. Jakmile budete mít odpovědi na tyto otázky, určitě najdete tvar střechy, který je pro vás i váš dům ten pravý!

 

Tento text byl přeložen z němčiny; 08/2021

Fotografie: iStock

Vyhledávač filiálek

S vyhledávačem filiálek Oberbank najdete rychle a jednoduše tu správnou!

 

Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.

Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.

 

Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.